اجلاس جنبش غیر متعهدها

لزوم بازتعریف اصول و اهداف جنبش غیرمتعهدها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر لزوم بازتعریف اصول و اهداف اولیه‌ی جنبش غیرمتعهدها تأکید کرد و برگزاری نشست کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در ایران را فرصتی مناسب برای این امر دانست.

حسینی با بیان این‌که جنبش غیرمتعهدها به‌جز در یک مقطع، فراز و فرودها و نوساناتی داشته است، بر لزوم عملی شدن اهداف اولیه‌ی تأسیس این جنبش تأکید کرد.

وی همچنین یکی از ایرادهای بزرگ جنبش غیرمتعهدها را نداشتن دبیرخانه‌ی ثابت و دبیرکل ارزیابی کرد.

بحث اصلی منافع کشور است نه دولت و یک گروه سیاسی

وزیر ارشاد برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در تهران را فرصتی بی‌نظیر برای ایران دانست و تصریح کرد: برگزاری اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها یک بحث ملی است که در آن، منافع کشور مطرح است و بحث دولت و یک گروه سیاسی نیست.

حسینی با بیان این‌که بیشتر تأثیرات برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها پس از برگزاری این اجلاس مشخص می‌شود، گفت: امیدوارم این جنبش با مدیریت ایران به جایگاه واقعی خود سوق داده شود.

وی با اشاره به این‌که این دوره از اجلاس جنبش غیرمتعهدها از نظر کمی و کیفی قابل قیاس با گذشته نیست، بیان کرد: باید بیشترین بهره را از فرصت به‌دست آمده برای ایران ببریم.

فرصت مناسب دیدن و نشان دادن واقعیت‌های ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در برنامه‌ی «دو نیم ساعت» شبکه‌ی خبر، اظهار کرد: رسانه‌های خارجی در مدت برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها فرصت مناسبی دارند تا اخبار واقعی ایران را نشان دهند.

حسینی با بیان این‌که متأسفانه رسانه‌های غربی افکار عمومی را جهت‌دهی می‌کنند، حضور نمایندگان رسانه‌های مختلف جهان در ایران را طی برگزاری این اجلاس فرصتی مناسب برای نشان دادن چهره‌ی واقعی ایران دانست.

وی از تلاش‌های صداوسیما و مدیران کل رسانه‌های داخلی و خارجی برای پوشش اخبار اجلاس توسط خبرنگاران خبر داد و گفت: تا این لحظه 170 خبرنگار مقیم ایران، 70 خبرنگار آزاد و 140 خبرنگار از کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها برای پوشش اخبار در این مراسم حضور خواهند داشت.

حسینی با بیان این‌که رسانه‌های غربی برای کم‌اهمیت جلوه دادن اجلاس جنبش غیرمتعهدها تلاش کردند، افزود: با وجود تلاش‌ رسانه‌های غربی، آن‌ها مجبور شدند به موفقیت ایران در برگزاری اجلاس در این سطح اعتراف کنند.

تقویت همکاری‌های فرهنگی در مدت برگزاری اجلاس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که فقط با رویکرد سیاسی و اقتصادی نمی‌توان به اهداف جنبش غیرمتعهدها رسید، بر لزوم توجه به رویکردهای فرهنگی بین کشورهای عضو این جنبش تأکید کرد.

حسینی با اشاره به پیشنهادهای مطرح‌شده برای تعامل فرهنگی هرچه بیشتر با کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها، اظهار کرد: برگزاری نشست‌هایی بین وزرای فرهنگ کشورهای عضو برای بررسی ظرفیت همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌یی از جمله پیشنهادات مطرح‌شده است.

او همچنین از برگزاری ویژه‌برنامه‌های فرهنگی و هنری در طول برگزاری اجلاس برای اعضای شرکت‌کننده خبر داد و گفت: این اجلاس فرصت خوبی برای نشان دادن فرهنگ ایرانی در زمینه‌هایی مانند آداب، سنت‌ها، موسیقی، هنرهای تجسمی و سینماست که در آینده، نتایج خوبی را برای ایران خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر این‌که از تعامل فرهنگی با جهان ضرر نخواهیم کرد، برگزاری اجلاس جنبش غیرمتعهدها را فرصتی مناسب برای بستن قراردادهای مختلف و رونق مواردی مانند گردشگری در ایران دانست.

 

/ 0 نظر / 47 بازدید