ابلاغ آیین نامه جشنواره سرود رضوی ویژه کانون های روستایی به سراسر کشور

دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی و هنری جوانان مساجد کشور با همکاری معاونت برنامه ریزی و توسعه کانونهای ستاد عالی به منظور اشاعه فرهنگ ناب رضوی، شناسایی استعدادهای هنری روستایی، ایجاد انگیزه مضاعف در میان نوجوانان و جوانان روستایی برای ورود جدی به عرصه فعالیت های فرهنگی و هنری، تقویت روحیه نشاط و شادابی و نیز معرفی ظرفیت های بسیار ارزشمند کانونهای فرهنگی و هنری روستایی، در نظر دارد برای سومین بار جشنواره سرود رضوی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد روستایی را با  مشارکت استانداری هرمزگان، بنیاد بین المللی امام رضا (علیه السلام)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان هرمزگان برگزار کند.

موضوعات جشنواره

کلیه گروه ها باید آثار خود را فقط با موضوعات حضرت امام رضا(علیه السلام)، حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) و حضرت شاهچراغ (علیه السلام)ارسال کنند.

بخش ویژه:

شرکت کنندگان در سومین جشنواره سرود روستایی ، می توانند به صورت جداگانه یک اثر را با موضوع انقلاب اسلامی ، دهه فجر و  نماز ارسال کنند. پس از بررسی و انتخاب توسط هیات محترم داوران از اثر برتر در این بخش نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

مراحل برگزاری جشنواره

الف) مرحله استانی:

دبیرخانه استان، فراخوان جشنواره را به کلیه کانونهای فرهنگی و هنری روستایی استان ارسال می نم.

هر گروه می‌تواند بدون محدودیت در تعداد اثر، آثار خود را به دبیرخانه استان ارسال نماید.(گروه نمی تواند آثاری را که در دومین جشنواره سرود روستایی ارسال نموده است ، مجدداً ارسال کنید.

کانون­ها باید آثار خود را در قالب لوح فشرده (VCD) و یا  DVDو در قالب بندی (Format)مجاز و با کیفیت مناسب به همراه متن سرود، تا تاریخ 20/10/93 به دبیرخانه استان خود ارسال نمایند

کلیه آثار دریافت شده توسط دبیرخانه استانها مورد بررسی قرار گرفته و تمامی آثاری که آئین نامه اجرایی را رعایت نموده اند در قالب یک لوح فشرده و مدارک شرکت کنندگان نیز درقالب یک لوح فشرده مجزّاحداکثر تا تاریخ 25/10/93 برای داوری مرحله نیمه نهایی به دبیرخانه جشنواره (استان هرمزگان) معرفی و ارسال می شوند

تلفن‌ تماس با دبیرخانه استان هرمزگان:  5555185-0761

ب) مرحله کشوری

بخش مقدماتی: داوری آثار در نیمه اول بهمن ­ماه 1393 انجام و 10 اثر برتر انتخاب و توسط استان میزبان جهت شرکت در مرحله حضوری کشوری دعوت خواهند شد.

توجه:در این مرحله که آثار به شکل غیر حضوری بررسی می‌شوند توجه به نکات زیر ضروری است:

 به صدای ضبط شده گروه به صورت زنده و یا در موقع تدوین هیچگونه افکتی داده نشود و می بایست صدا به صورت خام و دست نخورده ضبط شود.

 آثاری که به صورت غیر تصویری و صرفاً صوتی ضبط شده باشند، بررسی نخواهد شد.

 فیلم ضبط شده صرفاً باید گروه را در موقع خواندن نشان دهد و اضافات قبل و بعد از اجرا باید از آن حذف و  فیلم باید بدون پرش ، بریدگی بوده ، بدون ویرایش(edite)و هرگونه دست کاری باشد.

 در صورت راهیابی اثر به مرحله کشوری افراد حاضر در فیلم، مجاز به اجرای گروهی در مرحله پایانی می باشند (البته گروه اجازه تغییر حداکثر 2 نفر را نیز دارد) در ضمن تغییر متن سرود(در موضوعات جشنواره) با صلاحدید گروه بلامانع است.

 توصیه می شود:مربیان محترم لوح فشرده را قبل از ارسال،بررسی نموده و از صحت ضبط و تکثیر آن اطمینان حاصل نمایند.

 توصیه می شود: مربیان محترم در موقع تصویر برداری دستگاه پخش موسیقی را نزدیک دوربین قرار ندهند، زیرا این امر باعث می شود، صدای موسیقی در فیلم ضبط شده بیشتر از صدای گروه شنیده شود.

 از آنجا که تنها ملاک برای داوری در این مرحله لوح فشرده می باشد، هر گونه اختلال در کیفیت فیلم ضبط شده یا باز نشدن CDیاDVD مربوطه باعث حذف گروه خواهد شد. لذا لازم است در فیلم برداری و رایت لوح فشرده دقت شده و از ارسال فیلم با فرمتهای نا متعارف و یا به صورت نرم افزاری خودداری شود.

بخش نهایی: اجرای حضوری گروههای دعوت شده در استان میزبان

این مرحله همزمان با ایام پیروزی شکوهمند  انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر از 22/11/93 تا 24/11/93 در روستای کردر شهرستان میناب استان هرمزگان برگزار می شود. از گروههای برتر در هر رده سنی تقدیر به عمل خواهد آمد.

شرایط و ضوابط عمومی جشنواره:

شرایط و ضوابط عمومی جشنواره شامل موارد زیر است:

جشنواره سرود روستایی ویژه برادران  است.

تمامی شرکت کنندگان در جشنواره حتماً باید ساکن روستا باشند. (به استثناء آهنگساز و مربی گروه)، شایان ذکر است در صورتی که مربی و آهنگساز ساکن روستا باشند امتیاز جداگانه برای گروه منظور خواهد شد.

جشنواره در دو رده سنی 10 تا 15 سال و 14 سال به بالا برگزارمی گردد. (حداکثر سن شرکت کنندگان 32 سال است.

مربی و یا سرپرست گروه ، می­ بایست نسبت به اخذ تاییدیه سکونت اعضاء گروه­ در روستا از مبادی ذیربط ( شورای اسلامی روستا و دهیاری) اقدام ،فرمهای  پیوست را تکمیل و به همراه اثر به دبیرخانه استان ارسال کنند.

شایان ذکر است، دبیرخانه استان نیز باید تائیدیه مذکور را همراه با آثار به دبیرخانه استان میزبان ارسال کنند.

 چنانچه در هر مرحله از برگزاری جشنواره، تایید یه سکونت هر یک از اعضاء گروه در روستا، دچار خدشه گردد، گروه مزبور از راهیابی به مراحل بعدی و شرکت در جشنواره های مشابه محروم خواهد شد.

چنانچه دبیرخانه ­های استانی، آثار دریافت شده را تا پایان مهلت مقرر به دبیرخانه استان میزبان تحویل ننمایند، دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

 علاقمندان باید آثار خود را با رعایت شرایط عمومی و اختصاصی جشنواره و تا تاریخ های تعیین شده به دبیرخانه های استان­ها ارسال و یا تحویل دهند.

شرایط و ضوابط اختصاصی

    حداکثر زمان اجرا 10 دقیقه و نفرات گروه حداقل 10 و حداکثر شانزده نفر ( یک نفر مربی + 15 نفر اعضاء گروه سرود) است.

   حضور یک نفرمربی به عنوان سرپرست گروه الزامی است.

   آراستگی و لباس متحدالشکل و مناسب در داوری بخش آرایش و چینش گروه، دارای امتیاز است.

 همراه داشتن ابزار و لوازم مورد نیاز گروه برای اجرای سرود به غیر از سیستم صوتی اعم از دستگاه پخش مناسب و .... به عهده سرپرست گروه  است.

   آثار در دو رده سنی و به صورت جداگانه بررسی خواهدشد.

ارایه متن مکتوب اثر با مشخصات کامل و نام سازندگان سرودها به همراه لوح فشرده ی موسیقی آن در موقع اجرا الزامی است.

   استفاده از آلات موسیقی به صورت زنده در جشنواره ممنوع است.

    لازم است ترجمه ی فارسی سرودهای با گویش محلی همراه متن مکتوب آن ارائه شود .

در مرحله حضوری، هر گروه باید 2 اثر را آماده و اجرا کند.

   در مرحله کشوری در هر مقطع سنی به تشخیص هیات داوران ،جوایز به شرح ذیل اعطاء می شود:

-گروه های برتر

-تکخوان برتر

-آهنگساز و تنظیم کننده برتر

-شاعر برتر

-رهبر گروه و مربی فنی برتر

سرودهای دارای گویش محلی به تشخیص هیات داوران صرفاً در صورتی که برگرفته از موسیقی محلی و مقامی باشند در بخش جداگانه بررسی شده و در صورت برخورداری از کیفیت لازم جوایز مربوطه را دریافت خواهند کرد.

مدارکی که باید توسط گروه‌ها تهیه و به دبیرخانه استان خود ارسال کنند:

الف) معرفی نامه گروه با تأیید مدیر کانون

ب) کپی صفحه اول شناسنامه اعضاء گروه

ج) یک قطعه عکس 4 × 3 اعضاء گروه

د) تکمیل فرمهای پیوست همراه با تایید و امضاء ، توسط مربی و یا سرپرست گروه

ه) تکمیل فرم ثبت اطلاعات گروه سرود از بخش ورود کاربران ، در سایت دبیرخانه دائمی جشنواره جوانان مساجد به نشانی www.javananemasajed.ir توسط سرپرست گروه

تمامی مدارک فوق می بایست توسط دبیرخانه استان بررسی و اسکن شده در قالب یک لوح فشرده برای استان میزبان ارسال شود.

بدیهی است در صورتی که مدارک به صورت ناقص برای دبیرخانه استان میزبان ارسال شود، دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی و هنری جوانان مساجد نسبت به حضور گروه در مرحله نهایی ترتیب اثری نخواهد داد

/ 0 نظر / 42 بازدید