آخرین اخبار زلزله سراوان سیستان و بلوچستان

 گفتنی است ارتباطات مخابراتی منطقه سراوان که کانون زلزله است قطع شده است. برخی از منابع از کشته شدن 40 نفر در زلزله اخیر خبر می‌دهند. این زمین لرزه در 40 ساله اخیر بی‌سابقه بوده است.

اعزام ۱۰ تیم ارزیاب برای برررسی زلزله سیستان و بلوچستان/وقوع زلزله در ۷ روستا

رئیس سازمان امداد ونجات هلال احمر گفت: تیم‌های ارزیاب امداد و نجات برای بررسی خسارات احتمالی زلزله به منطقه اعزام شده‌اند.

محمود مظفر در گفت‌وگو با  فارس در مورد جزئیات زلزله سراوان اظهار داشت: زلزله در استان سیستان و بولچستان و در شهرهای زابل، کنارک و خاش احساس شده و تیم های امداد و نجات برای ارزیابی وسعت زلزله و اعزام نیروهای بیشتر اعزام شده اند.

وی افزود: 10 تیم عملیاتی برای بررسی خسارتهای احتمالی به منطقه اعزام شده اند. در 7روستا از جمله روستاهای گشت، کوه سفید، پشتوک و تیزاب این زلزله احساس شده است و امیدواریم به تراکم جمعیتی کم منطقه خسارتهای وارده شده زیاد نباشد.

هم چنین قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: طبق گزارش گروه های ارزیاب اولیه، در مناطق زلزله زده شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان، ˈوضعیت اضطراری پیچیدهˈ اعلام شده است.

 

احمدرضا شجیعی در گفت و گو با  ایرنا همچنین از اعزام امدادگران سه استان کرمان، هرمزگان و خراسان جنوبی به مناطق زلزله زده سراوان خبر داد.

این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات اضافه کرد: با دریافت خبر وقوع زمین لرزه در استان سیستان و بلوچستان بلافاصله ضمن تشکیل ستاد بحران در مرکز هدایت عملیات بحران این سازمان، امدادگران جمعیت هلال احمر استان سیستان و بلوچستان به منطقه اعزام شدند.

وی به اعزام گروه های زنده یاب به مناطق زلزله زده اشاره کرد و گفت: گروه های واکنش سریع امدادی، به منظور انجام عملیات جستجو و نجات از زیر آوار با استفاده از تجهیزات زنده یاب بیورادار به منطقه یادشده اعزام شدند.

اصلاح اطلاعات زلزله


موسسه ژئوفیزک دانشگاه تهران اطلاعات منتشره در خصوص زلزله را اصلاح کرد. زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین بوده است و با این حساب خسارات گسترده ای انتظار نمی رود.

وضعیت در کانون زلزله عادی است / تنها 3 نفر مجروح شده‌اند

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی سیستان و بلوچستان گفت: بنده اکنون در کانون زلزله هستم و شرایط نیز عادی است.

فریبرز راشدی رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی سیستان و بلوچستان که در مرکز بهداشتی و درمانی گشت(کانون زلزله) مستقر است در گفت‌و گو با فارس گفت: تا اکنون تنها  سه مجروح سرپایی داشتیم و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی افزود:با این حال 4 دستگاه آمبولانس در مرکز مستقر شده است.

 

منطقه ی زلزله زده ؛دارای 1700 روستا است

منطقه  زلزله زده سیستان بلوچستان دارای 1700 روستا با جمعیت 145 هزار و 170 نفر می باشد

میرمراد زهی نماینده مردم سروان در مجلس شورای اسلامی در خصوص زلزله گفت: براساس آماری که از فرمانداران شوراها و بخش های سروان گرفتیم متاسفانه شدت به قدری بود که مردم از خانه ها بیرون آمده اند.وی افزود: این زلزله در عمق 95 کیلومتری این شهر رخ داد که آمار تلفات تا کنون 40 نفر اعلام شده است.وی عنوان کرد: از طریق وزارت بهداشت هلال احمر و استانداری اکیپ ها و امداد و نجات ها برای کمک اعلام آمادگی کرده اند.

میر مراد زهی افزود: این شهر دارای بافت های قدیمی است؛ همچنین دارای 1700 روستا با جمعیت 145 هزار و 170 نفر می باشد و همچنین تعداد 94 هزار و 982 نفر جمعیت شهری است از این رو اکیپ ها باید سریعا با امکانات زیاد به این مناطق رجوع کنند.

کانون زلزله در شهرها نبوده است/آماده باش بسیج و نیروهای امدادی

سیستم های مخابراتی و برق رسانی آسیب چندانی ندیده اند و به خصوص در شهرهای بزرگ مثل سراوان شرایط نامناسب نیست و تنها به دلیل زلزله برخی خودروها، دچار تصادف شده اند که کار امداد رسانی به آنها ادامه دارد.

سردار مرتضوی فرمانده سپاه استان سیستان و بلوچستان اخبار منتشره در خصوص میزان تلفات انسانی در اثر زلزله استان سیستان را تکذیب کرد و گفت : هنوز آمار دقیقی از این تلفات به دست نیامده و آنچه در برخی سایتها منتشر شده صحت ندارد.

وی در گفت و گو با پایگاه خبری دانا با بیان مطلب فوق افزود: زلزله در کانون شهرها رخ نداده است ولی بسیج و نیروهای امدادی برای امداد رسانی در آمادگی کامل به سر می برند.

سردار مرتضوی تصریح کرد: سیستم های مخابراتی و برق رسانی آسیب چندانی ندیده اند و به خصوص در شهرهای بزرگ مثل سراوان شرایط نامناسب نیست و تنها به دلیل زلزله برخی خودروها دچار تصادف شده اند که کار امداد رسانی به آنها ادامه دارد.

فرمانده سپاه سیستان ادامه داد: در شهرها و روستاهای نزدیک مرز زلزله با شدت بیشتری احساس شده است و نیروهای امدادی برای برآورد خسارت به این مناطق اعزام شده اند.

فرماندار سراوان: به خیر گذشت؛ فقط 27 مجروح فرماندار سراوان اعلام کرد که خسارات انسانی در زلزله این منطقه تاکنون تنها 27 مجروح گزارش شده است.

 

  محمد شریف خالقی عصر امروز در گفت و گویی اعلام کرد : کانون زلزله در 25 کلیومتری شهر ˈ گشتˈ و 65 کیلومتری مرکز شهر سراوان بوده است.

وی گفت : تلفات انسانی منحصر به 27 مجروح بوده و در بافت های فرسوده که از خشت و گل ساخته شده ، در حد 10 تا 15 درصد تخریب گزارش شده است. 

وی تاکید کرد : تمام امکانات شهرستان بسیج شده تا برای کمک رسانی و رسیدگی سریع به مشکلات مناطق زلزله زده اقدام شود. 

خالقی افزود : به آثار تاریخی منطقه نیز خسارات کلی وارد نشده است.

وی همچنین با اشاره به فعال شدن سریع ستادهای استان و شهرستان خاطرنشان کرد : فعلا نیازی به کمک از استانهای اطراف نیست و نیازهایمان را در سطح استان پیگیری می کنیم.

وی به شهروندان توصیه کرد از تردد بیمورد در سطح شهر خودداری کنند و در باره خبرهای مناطق زلزله زده نیز به رسانه های گروهی توجه کنند. 

فرماندار سراوان گفت: تیم های هلال احمر ، بسیح منطقه و ناحیه مقاومت ، نیروهای انتظامی و مرزبانی در این زمیه به شکل فعالی در صحنه حضور دارند. 

 استاندار: تاکنون گزارشی از تلفات زلزله نداریم

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تلفات ناشی از زلزله هفت و نیم ریشتری عصر امروز در سراوان ارائه نشده است.

ˈحاتم ناروئیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: ساعت 15 و 15 دقیقه امروز زمین لرزه هفت و نیم ریشتری در روستای مرزی ˈگشتˈ شهرستان سراوان واقع در شرق این استان اتفاق افتاد.

وی اظهار داشت: تنها سه نفر بر اثر تخریب دیوار خشت و گلی زخمی شده اند که بلافاصله توسط نیروهای امداد درمان شدند.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یک مورد آتش سوزی نیز در منطقه زلزله زده اتفاق افتاد که بلافاصله با تلاش آتش نشانان مهار شد.

ناروئی افزود: برق منطقه حادثه دیده نیز که به مدت 35 دقیقه قطع بود با تلاش متخصصان شبکه برق منطقه ای وصل شد.

وی اظهار داشت: ارتباط تلفنی منطقه زلزله زده نیز به سبب ترافیک شبکه با اختلال رو به رو شده است که متخصصان مخابرات در حال رفع آن هستند.

او گفت: تنها چند دیوار خشت و گلی در برخی روستاهای منطقه زلزله زده تخریب شده است.

 منبع:فردا نیوز

/ 0 نظر / 30 بازدید